Jak vybrat jídelní stůl?

Jídelní stůl může v dnešní době zastávat mnoho funkcí. Suplovat pracovní místo při home office, být prostorem pro hraní nejrůznějších deskových her nebo hostit večery s přáteli. Především je však místem, kde trávíme nejvíce společného času s rodinou a kde se odehrávají všední i sváteční radosti s našimi nejbližšími. Proto je správný výběr nového jídelního stolu velmi důležitý.

Jídelní stůl je místem rodinného setkávání

První rozhodování

Počet osob a způsob využití

Velikost stolu vybírejte podle počtu osob v domácnosti a především nejčastějšího způsobu jeho využití. Pokud jste doma např. 4 a jen občas hostíte přátele nebo další členy rodiny, bude ideální volbou rozkládací stůl. Nejrozšířenější verzí je možnost přidání středové desky, ale existují také stoly s variabilními deskami po stranách, případně může být celá deska složená na poloviny a posazená podélně. Takové rozložení pak přidá 2 místa navíc, max. pak 4 místa u opravdu velkých stolů.

Častost využití

Je úzce spjata s vaším životním stylem. Pokud jste zvyklí jíst na gauči u televize nebo u počítače a společně se u stolu scházíte sporadicky, bude zřejmě zbytečné zabírat cenné místo v bytě velkým stolem. V opačném případě se vyplatí investovat do kvalitního a velkého stolu, který nabídne dostatek místa nejen na stolování, ale i na výzdobu uprostřed.

Umístění

Směrodatnou informací je prostor, jenž máte k dispozici. Pokud bojujete s nedostatkem místa, ale rádi byste stůl pravidelně využívali společně s rodinou, je znovu vhodné zvážit rozkládací modely. Stůl samozřejmě mnohem více využijete, pokud bude ve volném prostoru. O místa přicházíte, pokud stůl přirazíte ke zdi nebo k lince. V každém případě je důležité stůl vybírat i vzhledem k umístění stropního osvětlení. To by mělo být přesně nad středem, aby sedící neházeli stín.

Stoly mohou být celé z jednoho materiálu, nebo z různorodých kombinací

Zpracování

Materiál

  • Masiv je bytelný, krásný na pohled a příjemně teplý na dotek. Díky vhodné povrchové úpravě lakováním se poměrně snadno udržuje. Důležité je zvolit vhodnou tvrdost dřeva - čím tvrdší, tím bytelnější a stabilnější.

  • Dýha je vlastně povrchová úprava překližky. Jedná se o tenký list dřeva (0,2 až 6 mm), který se lepí na povrch. Stoly tak na první pohled připomínají dřevo.

  • Lamino se pyšní svou pevností a vysokou odolností vůči mechanickému poškození, snadno se udržuje a nabízí širokou paletu barev a designů.

  • MDF (medium-density fibreboard), polotvrdá dřevovláknitá deska, je levnější a bytelnější alternativou masivního dřeva a tvoří vnitřní konstrukci pro laminování nebo dýhování.

  • Sklo se v případě stolů používá výhradně na desky. Může být čiré nebo matné. Čiré sklo působí nenápadně a opticky zvětšuje prostor, ale na druhou stranu si při jídle uvidíte na nohy. Pokud vám to vadí, zaměřte se na mléčné nebo pískované sklo. Nevýhodou je náročnější údržba a chlad, který jde z desky.

  • Mramor je přírodní a honosně vypadající materiál, který je odolný vůči mechanickému poškození, ale vyžaduje údržbu pomocí speciálních čistících prostředků. Stoly z mramoru jsou velice nákladné a mají vysokou hmotnost.

  • Plast a kov se v případě stolů většinou používá v kombinaci s předchozími materiály. Na trhu však najdete i modely, jež se skládají z kovových noh a plastové desky.

Tvar a počet nohou

Pokud sháníte stůl jen pro sebe nebo pro 2 osoby, zvolte čtverec. Pro více lidí jsou vhodné obdélníkové stoly, a to z důvodu vynikajícího poměru počtu usazených a prostoru, který zaberou. Pokud máte doma dostatek místa, sáhněte po oválném nebo kulatém stole.

Počet a řešení nohou záleží čistě na vašich preferencích. Existují 2 způsoby - 4 nohy v rozích (a okrajích kulatých stolů) nebo 1 centrální noha uprostřed stolu. První varianta nabízí vynikající stabilitu i při nerovnoměrném zatížení stolu. Pod stolem navíc nic nepřekáží natáhnutí vašich nohou. Centrální noha brání pohodlnému zasunutí židlí, protože plocha stojanu na zemi musí být pro dobrou stabilitu větší. Jedná se však často o designově mnohem zajímavější modely.

Design

Volte ho vždy podle toho, jestli má být stůl dominantním prvkem, nebo má s prostorem spíše splývat. Menší rozměry, materiál podobný ostatnímu nábytku v místnosti a např. stejná barva, jako má vaše kuchyňská linka, zajistí nenápadnost stolu. Masivní materiál a výraznější barvy udělají ze stolu naopak hlavní tahák jídelny. Pečlivě volte také povrch stolu. Berte znovu v potaz četnost jeho užívání a s tím spojenou údržbu. Lesklý stůl je nutné čistit mnohem častěji.

Velký a masivní jídelní stůl je dominantou místnosti

Parametry

Rozměry

Rozměry určují, kolik strávníků se ke stolu pohodlně vejde. Pro 1 osobu se doporučuje cca 55 - 60 × 40 - 45 cm. Přičemž nižší rozměr je minimum a vyšší optimum. Pro nejvíce reálnou představu, kolik místa vám stůl zabere, si ideálně rozložte na podlahu noviny v rozměru plánovaného stolu.

  • Výška stolu by se měla pohybovat mezi cca 7278 cm. Výšku volte podle židlí, pokud je už máte.

  • Šířka stolu by se měla pohybovat od 80 do 85 cm. Pokud bude širší, získáte víc prostoru na prostírání a stolování. Na stůl se vám tak pohodlně vejde třeba i váza s květinami nebo polévková mísa.

  • Délka stolu pro dvě osoby je ideálně cca 80 cm, pro čtyři 140 cm, pro pět 170 cm a pro šest osob 200 cm (dvě trojice naproti sobě, bez osob v čele).

  • Průměr kulatých stolů se zvětšuje spolu s přibývajícím počtem stolovníků. Pro dvě osoby je vhodný stůl o průměru 75 až 85 cm, pro tři 95 cm, pro čtyři 105 cm. Pro každé dva lidi navíc je potřeba připočítat k průměru dalších 20 až 30 cm.

Pro skutečně komfortní sezení počítejte s plochou 70 × 50 cm na 1 člověka (70 cm šířky a 50 cm hloubky). Více místa oceníte především v okamžiku, kdy budete hostit známé a přátele.

Hmotnost

Hmotnost vám napovídá, jak náročné bude stěhování stolu a manipulace s ním. Pokud budete se stolem často manipulovat a přesouvat ho z místnosti do místnosti, je pro vás nižší hmotnost výhodou. V opačném případě vám udělá lepší službu těžší stůl. Ruku v ruce s hmotností jde totiž většinou stabilita a bytelnost.

Tloušťka desky

Tloušťka desky se pohybuje od cca 20 mm až po více než 85 mm. Záleží především na druhu materiálu. Síla desky ovlivňuje opět celkovou bytelnost a stabilitu stolu. Přičemž platí, že čím je deska silnější, tím je stůl stabilnější.

V naší nabídce najdete rovněž židle, barové židle a jídelní sety.